Otuzbeşlik Grubunun Tarihçesi

2014 yılında solist ve gitarist olarak Ekim AYYILDIZ (Eko), davulda Caner SARIOĞLU (Cani), bas gitar ve geri vokalde Osman Cem GENÇTÜRK (Osabi) ile kurulan OTUZBEŞLİK Grubuna 2017 yılında vokal ve mızıkası ile Volga OKAN’ın (Vogi)  katılmasıyla grup bugünkü halini almıştır. Grubun ilk albümü 20 Mart 2020 tarihinde tüm Dijital Platformlarda yayınlanmıştır.

Kronoloji

1991

Eko ve Vogi’nin arkadaşlığının başlaması ile birlikte çalma süreci gitar ve bas gitar ikilisi olarak başlamıştır.

Aynı yıl Eko tarafından kurulan ve lise arkadaşlarından oluşan Mecaz-ı Mürsel grubu; vokalde Osman ALTUNOK, davulda Oğuzhan TİMUŞ ve bas gitarda Güneş ENGİNEL sonrasında Alper Eylem ERSOY ve Aytuğ ÇETİN ile canlı performans icra etmiştir.

1992

Osabi, NİKOTİN grubunu kurmuş ve davulda Kubilay DEMİRKAN ve Gitar/Vokalde İsmail UZDİL ile birlikte İzmir’de çalmaya başlamıştır.

Aynı yıl lisede Vogi, Cani, Emre TAMAÇ ve Derya SAĞLAM; ALE adlı Grubu kurmuştur.

1994 – 1997

Deniz Harp Okulunda öğrenime devam eden Vogi ve Eko, TAMİRCİ PARTİ adlı grup ile pek çok konser vermiştir.

Yine bu dönemde Osabi’nin gruba dahil olması ile, birlikte müzik yapma ve ilk konserlerini verme şansını henüz o yıllarda ve o yaşlarda yakalamışlardır.

2004

Osabi ve Eko  birlikte şarkı yazmaya başlamış, vokalde Osman ALTUNOK, davulda Kubilay DEMİRKAN ile Datça’da bir dağ kulübesinde yaptıkları kayıt çalışmaları ile Sen Giderken”, “Zorlama Kırarsın” ve “Bıktım Artık adlı şarkılarını  canlı olarak kaydetmişlerdir. Bu şarkılar hala Otuzbeşlik grubu tarafından zaman zaman konser programlarına dahil edilmektedir.

2006

Eko, Cani, Vogi, Osman ALTUNOK ve Emre TAMAÇ bu şarkıları birlikte çalmaya başlamıştır.

2008

Eko, Cani, Vogi, Osman ALTUNOK ve Emre TAMAÇ, Efetur Blues, Bela Şarkı, Benim Ülkem adlı şarkıları yazmış ve bir araya gelebildikleri kısıtlı zamanlarda kayıt etmeye çalışmışlardır.

2012

Osabi ve Cani gitarda İrfan Cenk YAY (Ani) ile LAF Grubunu kurarak yabancı şarkılar yorumlamaya başlamıştır.

Bu sıralarda Eko vokalde Dean C., bas gitarda Ahmet ve davulda Akın ile GENE GEL adlı gruba katılmıştır.

2014

18 Ağustos’ta Eko, Cani ve Osabi, OTUZBEŞLİK adı altında SHAFT Bar’da ilk performanslarını sergilemiş ve grubun temeli atılmıştır. Osman Altunok bazı şarkılarda vokaliyle Otuzbeşlik’e eşlik etmiştir.

2015

Yine SHAFT Bar’da sahne alan OTUZBEŞLİK grubuna vokalde Dean CUMING ve Osman ALTUNOK ile davulda Burhan ŞEKERLEME eşlik etmişlerdir. Vogi’nin OTUZBEŞLİK ile birlikte ilk kez sahne almasıyla icra edilen canlı performans, keyifli bir gece olarak grup tarihinde yerini almıştır.

Aynı yıl, gitarda İrfan Cenk YAY, bas gitarda Umut GENÇ, davulda Burhan ŞEKERLEME ve vokalde Vogi ile BRICKS’N BONES grubu kurularak 2017 yılına değin Taksim ve Kadıköy Rock Barlarında birçok canlı performans sergilemişlerdir.

2015 – 2016

OTUZBEŞLİK olarak SHAFT Bar, 60 m2 Jazz Club, Tunnel Sahne, CARAVAN Rock Bar  gibi pek çok mekanda canlı performans sergilenmiş, bazılarına vokalde Belgin ELÇİOĞLU, Ekin ÇAPAN ve İrem ÖZDEN gruba eşlik etmiştir.

2017

OTUZBEŞLİK, Neverland Camping açılışı canlı performansının yanısıra  ve 60 m2 Jazz Club’ta AREM 3 adlı İspanyol Metal Müzik grubunun gitaristi Mario GUNDIN ile sahneye çıkmıştır.

2018

Vogi’nin Gruba katılışı ile “Daha sert Rock!” diyerek hummalı bir setlist çalışmasına başlanmış bu çalışmanın bir gereksinimi olarak Orhanlı’da OTUZBEŞLİK stüdyosu kurulmuştur.

Otuzbeşlik, aynı yıl İstanbul’da Monc, Buddha Sahne, Ağaç Ev Kadıköy ve İzmir’de Alsancak 6:45 Kaybedenler Kulübü gibi mekanların yanı sıra 8.Uluslararası Balıkesir Motosiklet Festivali’nde sahneye çıkmıştır.

2018 Aralık ayında grup ilk albüm çalışmalarına başlamış; “Taş Gibi” ve “Şiddete Bahane” adlı şarkılar OTUZBEŞLİK grubu tarafından hayata geçirilmiştir. Eko Kara Köpek”i yazarken Vogi de “Gel”e söz yazarak grubun albümde yer alacak dördüncü şarkısına imza atmıştır. Hemen ardından Eko tarafından yazılan “Yağmura Hasret” de albüm için gündeme alınmıştır.

Eko meşhur Türk Filozof Mevlana’nın sözlerinden esinlenerek düzenlediği sözleri besteleyerek Düşmem Dersin’i Otuzbeşlik repertuarına eklemiş oldu.

MONC, Buddha Sahne, Ağaçev, 6:45 İzmir performansları devam ederken Cunda Motofest’te de sahne alındı.

Grup temposunu yükseltirken, Osabi soğuk ve sıkıcı bir Ankara gecesinde “Zor Geliyor”u yazdı, “Züppe”nin müziğini yaptıktan sonra Vogi bu şarkının sözlerini yazdı. Eko tarafından yazılan “İner Bayraklar Yarıya” adlı şarkı grup tarafından yeniden düzenlenerek albümde yerini alması sağlandı ve bu şarkılardan çoğu öncelikle Ankara ÇSM Stüdyosunda hayat buldu.

2019

Osabi ve Eko albümün son şarkısı “Otuzbeşlik Koş Yardıma” yı yazarak grubun ardında yatan hikayeyi mizahi bir şekilde aktarırken, tüm şarkılar Hakan Şeremetoğlu’nun MORS adlı stüdyosunda Soundmaster Mert “MORTON” Aksuna tarafından kayıt edilmiş, Mix ve Mastering’i Mert AKSUNA tarafından yapılarak, 20 Mart 2020 tarihinde tüm Dijital Platformlarda yayınlanmıştır.